Umění 20. a 21. století

Stálá expozice Národní galerie ve Veletržním paláci

Kdy: 10:00–18:00

Kde: Dukelských hrdinů 47, Praha 7

Vstupné: sleva 50 %

 

Stálá expozice umění 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Rozsáhlé výstavní sály funkcionalistické budovy umožnily dát na ploše 13 500 m2 prostor pro více než 2 000 exponátů. Expozice představuje práce klíčových autorů českého výtvarného umění v monografických profilech nebo ve výběru stěžejních děl, ale také práce autorů zahraničních. Obraz doby dokreslují ukázky architektury, nábytku, uměleckého řemesla, módy, designu a scénografie. Nechybějí ani fotografie, kresby a grafiky, soustředěné v grafických kabinetech. Vedle osobností osvědčených jsou představeni také umělci dosud opomíjení nebo neobjevení. České umění je ukázáno v těch kvalitách, které je odlišují od světového, a činí je jedinečným.

 

 

Výstavy:

 

Theodor Pištěk – Ecce Homo

 

Jednou z hlavních součástí tzv. „podzimní sezóny 2012 ve Veletržním paláci“ je dosud největší retrospektivní výstava malíře, kreslíře, kostýmního výtvarníka a designéra Theodora Pištěka. Vedle obrazů a kreseb jsou vystaveny i čtyři velké prostorové instalace, vytvořené přímo pro Veletržní palác.

Výstava Ecce Homo představuje všechny důležité etapy díla Theodora Pištěka. Vedle legendárních fotorealistických obrazů například abstrahující objekty ze šedesátých let (různě řezané a deformované části motorů a chladičů), kresby z cyklu Kde budu žít příště i instalace z posledních let. Zastřešujícím tématem je člověk a civilizace a představení Theodora Pištěka jako autora zkoumajícího možnosti různého zpracování prostoru ve výtvarném umění.

Další informace

 

Jan Trampota (1889–1942): Bez vlastního zážitku není porozumění

 

Malá výstava v grafickém kabinetu připomíná výročí solitéra generace Osmy a SVU Mánes. Kresby v Trampotově tvorbě zaujímají podstatné místo a dokládají jeho způsob výtvarného myšlení usilujícího v organickém moderním pojetí o harmonii vnitřního zážitku a respektu k minulosti. V jeho raných pracích se projevoval zájem o figurální náměty, společné všem umělcům nastupující moderny. Ve dvacátých letech rozvíjel náměty postav a hlav v syntetickém kubismu do osobité zjednodušené formy a k tvarově ornamentálním znakům, což je přiblížilo k lyrickému kubismu. Tyto a další motivy pak časem ustupovaly novému tématu – krajině.

 

Komentované prohlídky na téma přátelé Václava Havla a jejich tvorba

Korespondáž (výstava Jiřího Koláře a Béatrice Bizot)

Kdy: od 13:00

Theodor Pištěk – Ecce homo

Kdy: od 16:00

Cena: zdarma k platné vstupence

Doba trvání: 30–60 min.

Místo setkání: v 1. patře u výtahů pro návštěvníky

 

 

Dílo do obálky – otevřený sobotní ateliér pro děti a rodiče ve Veletržním paláci

Podobně jako Jiří Kolář i my se vydáme se do světa, kde se slova proměňují v obrazy. Zážitky z kolářovského světa zaznamenáme do dopisu. Komu zprávu pošleme, bude záležet jen na nás!

Kdy: navštivte ateliér kdykoli od 14:00 do 16:30

Cena: 80 Kč / 1 osoba od 4 let (v ceně je zahrnuto vstupné, odborné vedení a výtvarný materiál)