Příběhy materiálů

Umělecké řemeslo a design– od antiky do 20. století

Kde: 17. listopadu 2, Praha 1

Kdy: 10–18 hodin

Vstupné: stálé expozice jen za 70 Kč v rámci Oslav Prahy

 

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Vás zve do sálů, ve kterých prezentuje poklady svých stálých sbírek textilu a módy, skla a keramiky, tisku, grafiky a fotografií, nábytku, šperků či hodin a mnoho dalších cenných předmětů.

 

Votivní sál

Tato „brána do musea“ je věnována osobnostem jeho zakladatelů. Obsahuje též tzv. Karlštejnský poklad či předměty ze sbírky Hugo Vavrečky, dědečka presidenta Václava Havla.

Více

 

Příběh vlákna

V této expozici najdete pozoruhodné tapisérie, krajky, výšivky, textilních tisky, liturgická roucha či modely z pražských módních salonů za období 1900–1948.

Více

 

Umění ohně

Benátské a dvojstěnné sklo, habánská fajáns, figurální porcelán, secesní sklo i ukázky ze zásadního díla českých sklářů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové – to vše a ještě více mohou v muzeu poznat milovníci skla a keramiky.

Více

 

Tisk a obraz

Tato expozice obsahuje atraktivní ukázky knih a užité grafiky z různých dob, české plakáty (1850–1938) či fotografické snímky Františka Drtikola. Jaromíra Funkeho a dalších mimořádně významných fotografů tvořících v letech 1839–1950.

Více

 

Klenotnice

V této sbírce můžeme obdivovat krásné šperky z doby klasicismu či secese, vzácné liturgické předměty, soubory historických prací z cínu, litiny a stříbra, ale i kovových předmětů z 20. století, včetně unikátních kubistických dóz.

Více

 

Stroje času

A konečně se můžete seznámit s kolekcí hodin, hodinek a měřicích přístrojů, zejména takových, které vynikají krásou uměleckého a řemeslného zpracování. Nejvíce vystavených předmětů patří k bohatě zdobeným šlechtickým a měšťanským hodinám z 18. a 19. století, ale nechybí ani hodiny, které jako součást interiérů navrhli slavní architekti, včetně Josefa Gočára či Jana Kotěry.

Více

 

 

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

 

Uměleckoprůmyslové museum v Praze, založené roku 1885, sídlí v novorenesanční budově postavené v letech 1897–1901 podle návrhu architekta Josefa Schulze. Jeho bohaté sbírky zahrnují umělecké řemeslo, užité umění a design od pozdní antiky do současnosti, především evropského původu se zaměřením na české země.