Národní památník na Vítkově

Seznamte se s mezníky naší státnosti i se začátky sportu v českých zemích

Kdy: 10:00–18:00

Kde: U Památníku 1900, Praha 3

Vstupné: sleva 50 %

 

 

Křižovatky české a československé státnosti

Připomeňte si pět významných zlomů v našich dějinách 20. století, kdy se výrazným způsobem měnila státnost a ideové pojetí státu – vznik ČSR v roce 1918, období Mnichova v roce 1938 a zánik Československa v roce 1939, obnovení Československa v roce 1945 a komunistický převrat o tři roky později, vznik československé federace v roce 1968, pád komunismu v roce 1989 spolu se zánikem Československa v roce 1992. Návštěvníci mohou spatřit například poslední dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky, osobní předměty spjaté s Janem Palachem, významná státní vyznamenání a řády, prezidentskou standartu či první československou ústavu.

 

Laboratoř moci

Expozice v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově, které byly vybudovány v 50. letech 20. století jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda, připomíná nejen samotnou osobu Klementa Gottwalda, deformaci Památníku na mauzoleum, ale i komunistickou propagandu a období režimu 50. let v jeho nejhorších totalitních projevech.

 

Výstava Monarchie: Sportsmeni v zemích českých

„SPORTSMAN [sportsmen], angl., slove ten, kdo se obírá jakýmkoli druhem sportu, nebo milovník sportu. Pokud sportsman obírá se sportem za příčinou zisku, slove professionál, jinak jest amateurem, ačkoli rozdíl tento není posud přesně stanoven a stále je předmětem diskussí sportovních sjezdů.“

Zajímá vás víc než jen slovníkové heslo? V tom případě si nenechte ujít výstavu Sportsmeni v zemích českých, která představuje průkopníky sportu, dobovým tiskem nazývané „sportsmeni“ a přibližuje návštěvníkům některé sporty pěstované za Rakouska-Uherska.